Czym jest kolumbarium?
Kolumbarium to rodzaj budowli cmentarnej pełniącej rolę zbiorowego grobowca dla zmarłych. Budowle takie budowane były już w czasach rzymskich, a obecnie możemy je spotkać na cmentarzach. Jak wygląda taka budowla i jakie są uwarunkowania pochówku w kolumbarium? Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.
Gdzie można umieścić urnę z prochami?
W obecnych czasach coraz więcej osób, zamiast tradycyjnego pochówku, decyduje się na kremację. Jest tak być może dlatego, że ten rodzaj pochówku jest tańszy od tradycyjnego, a także ponieważ coraz więcej domów pogrzebowych ma w swojej ofercie organizację pogrzebu z kremacją. Sama uroczystość pogrzebowa nie różni się zbytnio od tradycyjnego pochówku. Zasadnicza różnica polega na tym, że po spopieleniu zwłok, prochy zmarłego trafiają do urny. W związku z tym, że polskie prawo zabrania przechowywania urn z prochami osób zmarłych w domu czy też np. na prywatnej działce itp., miejscami, w których można je umieścić, są wyłącznie grobowce i groby ziemne, jak też właśnie kolumbaria.
Jak wygląda pochówek w kolumbarium?
Kolumbaria na cmentarzach to nic innego jak budynki z niszami w ścianie przeznaczonymi do umieszczania w nich urn. W trakcie ceremonii pogrzebowej wkłada się urnę do konkretnej niszy i następnie zamurowuje ją. Na końcu, w miejscu umieszczenia urny mocuje się tabliczkę z imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej. Pod ścianą tego rodzaju można następnie stawiać znicze i kwiaty. Warto wiedzieć, że tego rodzaju pochówek jest dopuszczony przez Prawo Kościoła Katolickiego. Co ciekawe, kolumbaria są dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób indywidualnych, lecz także dla zarządców cmentarzy, jako że pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca na terenie cmentarza.